Hogyan beszélj folyékonyan angolul?

Young woman having business meeting in cafe with two men, smiling

Az eddigi tanítványaim közül nagyon sokan azért kezdtek el angolul tanulni újra, mert bár levizsgáztak már korábban valamilyen szinten, és írásban nagyon ügyesek is voltak, mégsem mertek megszólalni. Azzal kerestek meg, hogy mit tegyenek, hogy egy kicsit folyékonyabban tudjanak beszélni. Biztos hallottál már ilyen-olyan módszerekről, amiket csodamódszerként emlegettek, de nyilván Te is belátod, hogy nem lehet tökéletesen megtanulni egy idegen nyelvet csupán alfa-állapotban történő hallgatással mindössze egy hónap alatt. Az én véleményem az, hogy csodamódszer nem létezik, viszont sok-sok gyakorlással, hosszú hónapok, évek munkájával és kitartásával nagyon jó nyelvtudást érhetsz el.

Gondolj csak bele, hogy láttál-e már olyan 5, 6 vagy 10 éves gyereket, aki ugyanolyan szinten beszélte az anyanyelvét, a magyart, mint Te felnőttként. Ki tudta fejezni magát olyan választékosan, mint Te? Nyilván nem, hiszen sokkal kevesebb ideje gyakorolja a saját anyanyelvét. Valahogy így van ez egy idegen nyelvvel is. Minél több ideig gyakorlod az adott nyelvet, annál nagyobb rutint szerzel benne, tehát annál folyékonyabban fogsz beszélni is.

Erre azt mondhatják sokan, hogy de hát én 12 éve tanulom az angolt, mégsem jutottam semmire, nem értem, mit beszélnek körülöttem a külföldiek, megszólalni végképp nem merek. A gyakorlás alatt azonban nem azt kell értenünk, hogy rengeteg nyelvtani tesztet oldasz meg vagy bemagolod a szavakat, hanem hogy olyan aktívan próbálod használni a nyelvet, ahogy egy gyerek, aki a saját anyanyelvét tanulja. Ehhez azonban partnerek kellenek, akikkel nap mint nap van lehetőséged beszélgetni. Ha ez nem megoldható, a következőket teheted, hogy folyékonyabban menjen az angol.

  1. Naponta legalább egy órán keresztül hallgass különböző hanganyagokat (hangoskönyv, könnyített olvasmány CD-n, podcast,rádió, TV, filmek, stb.), lehetőleg olyat, ami érdekel és amihez van szöveg, hogy ellenőrizni tudd később, amit nem értesz. Kezdd a könnyebbekkel, amikben nincs túl sok ismeretlen szó, majd hallgass egyre nehezebbeket. Ha ezt napi szinten teszed, az agyad hozzászokik az idegen nyelvhez és a szavak-kifejezések jobban megmaradnak, a kiejtés automatikusabbá válik.
  2. Ahhoz, hogy ne csak passzív hallgató legyél, ismételned is kell a hallott anyagot. Tölts még ezzel is legalább egy fél órát naponta, rendületlenül ismételd, amit hallasz, mint egy papagáj, hogy megszokd a saját hangod, illetve az angol beszéded. Ismételj minden olyan szót, kifejezést, ami felkeltette a figyelmed, ezeket ugyanis sokkal könnyebben megjegyzed.
  3. Olvass angol nyelvű szövegeket, akár filmek szövegét (feliratát), könyveket, magazinokat, blogokat vagyis bármit, ami érdekel. Egy szótár mindig legyen kéznél, hogy ha valamit nagyon nem értesz, meg tudd nézni. Nem kell mindent fordítanod, csak azt, amit nem tudsz kikövetkeztetni, ami mindenképp kell a szöveg megértéséhez.
  4. A napi rutin fontosságáról már biztosan olvastál a nyelvtanulással kapcsolatban. Ezt én is maximálisan alá tudom támasztani, nem maradhat ki egyetlen nap sem, ha nyelvtanulásról van szó, mert nagyon könnyen elveszted a lendületed. A lényeg viszont, hogy úgy próbálj tanulni, olyan anyagot válassz a tanuláshoz, amit nem érzel kényszernek. Persze még így is előfordulhat az elején, hogy tehernek érzed a tanulást, mert például fáradt vagy egy hosszú nap után, de gondolj arra, hogy ez a tevékenység idővel automatikussá válik és hiányozni fog, ha esetleg mégis kimarad a napodból. Arról nem is beszélve, hogy milyen eredményeket érhetsz el sokkal észrevétlenebbül, mintha tankönyvek fölé görnyednél.
Share

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

2 × kettő =