Tippek a sikeres állásinterjúhoz

job interview2

„You never get a second chance to make a (good) first impression.”

Ezt a mondatot (ami nagyjából azt jelenti, hogy soha nem kapsz második lehetőséget, hogy jó benyomást tegyél) nemrég olvastam valahol és gondolom Te is egyetértesz, mennyire igaz, különösen olyan szituációkban, mint egy állásinterjú, ahol aztán tényleg csak egy lehetősége van a pályázónak a legjobb formáját hoznia. Ha nem sikerül az interjú, mert az illető nem készült föl alaposan vagy egyszerűen csak fáradt volt, nem sok esély van arra, hogy behívják még egyszer.

Manapság egyébként már az nagyon jó, ha addig eljutsz, hogy behívnak egy állásinterjúra, tekintve, hogy milyen túljelentkezés van egy-egy pozícióra. Ha álláskeresésben vagy épp, vagy volt már olyan időszakod, amikor több helyre is jelentkeztél egyszerre, valószínűleg nem lep meg az a szomorú tény, hogy sokszor a cégek még csak nem is reagálnak a pályázatodra, jó, ha 10-ből 2 esetben jön válasz. Emiatt a tendencia miatt egyre fontosabb, hogy egy jól megírt önéletrajzot és motivációs levelet küldj el, ha egy állást megpályázol, illetve megfelelően felkészült és összeszedett legyél, ha behívnak interjúra.

Mindezt teljesíteni akkor sem könnyű, ha magyar nyelven kell megírnod az önéletrajzod, illetve csak a saját anyanyelveden kérdeznek az interjún, nem pedig idegen nyelven. Ahhoz, hogy gond nélkül tudj válaszolni az angolul feltett kérdésekre, még akkor is készülnöd kell, ha elég jó szinten tudsz beszélni.

Nézzünk előbb néhány alapvető dolgot, amire érdemes figyelned:

  • Ha állásinterjúra készülsz, fordíts nagy-nagy figyelmet az öltözékedre. Legyél szolidan elegáns, felejtsd el a kihívó ruhákat!
  • Az első benyomás óriási hatással van az interjú kimenetelére, tehát érdemes odafigyelned arra, hogy magabiztosan lépj a helyiségbe, és egy határozott kézfogás után foglalj helyett ott, ahol hellyel kínálnak!
  • Figyelj a testtartásodra és az arckifejezésedre! Ha magabiztosnak szeretnél látszani, ülj egyenes háttal, de azért ne görcsösen. Ha az látszik rajtad, hogy pánikolsz, vagy feszült vagy, az az egész interjúra és persze a további sorsodra is rányomja a bélyegét. Próbálj meg laza és mosolygós lenni, koncentrálj a feladatra és ha jól felkészültél, nem érhet meglepetés, tehát nincs miért aggódnod.
  • Mutass érdeklődést! Jó esetben azért jelentkeztél az adott állásra, mert tényleg szeretnél ott dolgozni, tehát érdekel is, hogy mivel foglalkozik a cég, milyen lehetőségeket kínál a dolgozóknak, stb. Előfordulhat azonban, hogy idegességedben csak arra tudsz koncentrálni, hogy le ne ejtsd a mappát vagy hogy nem ülsz-e úgy, mint aki karót nyelt. Ha ezekre a dolgokra görcsösen figyelsz, tényleg nem fogsz tudni érdeklődést mutatni, helyette zavartság vagy közöny látszik majd az arcodon.
  • Mindig az adott kérdésre válaszolj! Hajlamos az ember elkalandozni vagy túlságosan terjengősen beszélni, ha zavarban van.
  • Semmi pozitívat ne hallgass el, legyen az a végzettségeddel vagy a szakmai tapasztalatoddal kapcsolatos, hiszen az állásinterjú az, ahol alkalmad van meggyőzni az interjúztatót, hogy Te vagy a legalkalmasabb erre a pozícióra.
  • A negatív tulajdonságairól nem szívesen beszél az ember, és nem is biztos, hogy ez a legjobb alkalom, hogy hosszú körmondatokban a gyengeségeid ecseteld. Előfordul, hogy feltesznek viszont ezzel kapcsolatos kérdéseket, ilyenkor érdemes apróbb negatívumokat megemlítened, amik akár pozitívan is hathatnak. (pl. bizonyos esetekben túl alapos vagy, ami miatt esetleg időnként időhiányban szenvedsz, de ha odafigyelsz erre és van alkalmad megosztani másokkal a munkát, ez nem okozhat gondot.)
  • Az interjú előtt tájékozódj, hogyan juthatsz el a helyszínre, nehogy emiatt később érkezz. Nem mutat túl jól, ha már az interjúról elkésel, majd percekig mentegetőzöl, hogy nagy volt a forgalom, kicsit eltévedtél, és különben is, olyan eldugott helyen van az épület, hogy alig találtad meg.

Ha a teljes interjú, vagy annak egy része angolul zajlik…

  • Az állásinterjú angol részétől sem kell tartanod, ha alaposan felkészülsz. Gondold át, milyen kérdéseket tehetnek föl neked, ha egy adott állást megpályázol. Az angol nyelvű állásinterjúkon lehetségesen előforduló kérdések listája segíthet. Töltsd le innen!
  • Próbáld meg előre megfogalmazni a válaszaidat. Nyilván nem kell őket szó szerint bemagolnod, illetve így is biztos számítanod kell váratlan helyzetekre, de sokkal felkészültebb leszel, ha már van valamennyi elképzelésed arról, hogy mit fogsz válaszolni a kérdésekre. Az esetek többségében azért kiszámítható, hogy mit fognak tőled kérdezni. Még jobb, ha megkérsz egy családtagot, barátot, aki egy kicsit beszél angolul, hogy tegyen föl neked kérdéseket, te pedig megválaszolod őket, mintha interjú helyzetben lennél. Ez a technika nagyon sokat segít abban, hogy magabiztosabban menj az interjúra.
  • Nézz utána a cégnek, ágazatnak, ahová jelentkezel és persze tudj beszélni róla angolul is. Minél több információd van róla, annál jobban tudsz készülni magára az interjúra, arról nem is beszélve, hogy hatalmas előnyöd lesz azokkal a jelentkezőkkel szemben, akik alig vagy egyáltalán nem készülnek ezen a téren. Ne feledd, sokkal nagyobb esélyed van megkapni az állást, ha tisztában vagy vele, mivel foglalkozik a cég, milyen termékeket gyárt vagy gyártott, kik a főbb versenytársai, stb.
  • Fontos, hogy legyen információd a cégről, de ugyanolyan fontos, hogy bizonyos dolgokra rá is kérdezz. Nem árt, ha van egy kérdéslistád, amit feltehetsz az interjúztatónak. A kérdéseid alapján éppúgy ítélnek, mint a válaszaid alapján, tehát nagyon figyelj, hogy lényeges dolgokra kérdezz rá, amikről előzetesen nem tudtál infót gyűjteni és az interjú során sem hangzottak még el.
  • Mielőtt megpályázod az állást, mindenképp fejleszd az angoltudásod, hiszen minél jobb szinten vagy, annál magabiztosabban tudsz beszélni is, és a váratlan helyzetek sem jelenthetnek gondot. Ha már legalább középfokon vagy, az is sokat segít, ha napi szinten hallgatsz angol nyelvű hanganyagot vagy nézel feliratos filmeket, hogy könnyebben menjen a beszéd.
  • Az általános angoltudásod fejlesztése is fontos, de talán még fontosabb, hogy a szakmai dolgokban képben legyél, ismerd a munkádban előforduló szókincset, tudj telefonálni angolul, stb. Nézz utána annak is, hogy a megpályázott pozícióban milyen kifejezések fordulhatnak elő.
  • Ha külföldön szeretnél megpályázni egy jó állást (nem takarítónői vagy gyári állást), a folyékony angoltudás elengedhetetlen, hiszen itt nincs lehetőséged magyarul elmondani azt, amit angolul esetleg nem sikerül. Találj valakit, aki jól beszéli a nyelvet és akivel gyakorolhatod az interjú szituációt, vagy ha megteheted, jelentkezz Skype-os tanfolyamra, mert kényelmesebb és olcsóbb, mint a külföldi nyelviskolák tanfolyamai. (További információért kattints ide!)
Share

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

7 − 4 =