Ne hagyd, hogy a nyelvvizsgák győzzenek le Téged!

155H

Miért nem sikerült még mindig a nyelvvizsgám? Már harmadjára voltam vizsgázni és megint nem sikerült… Nem nekem való a nyelvtanulás, soha nem fog ez nekem sikerülni…

Jaj mennyiszer hallottam már ezeket a mondatokat, akár pont így, akár kicsit másképp, de a lényegük ugyanaz volt, a csalódottság a többszöri kudarc miatt. Pedig mindez de nagyon elkerülhető lenne…

És nem valamiféle csodamódszer kell hozzá, hogy megtanuljunk angolul és sikeres nyelvvizsgát tegyünk, egyszerűen csak tisztában kell lennünk néhány nagyon lényeges dologgal, amik nélkül a nyelvvizsgára készülés és a nyelvvizsgára járás egy végtelen történetté válhat. No de mik lehetnek ezek a dolgok, amik birtokában minimálisra csökkenthetjük egy sikertelen vizsga esélyét?

A vizsgára készülés egyik legfontosabb lépése a megfelelő nyelvvizsga kiválasztása. Semmiképp ne az alapján döntsünk, hogy például melyik vizsga van legkorábban (hogy minél gyorsabban túllehessünk rajta, vagy mert kell a papír a diplomához), vagy hogy a barátnőnknek melyik vizsga sikerült. A korai időpont jó, de kizárólag egy megfelelő nyelvi szint esetén. És az, hogy a barátnőnknek éppen az a vizsga jött be, egyáltalán nem biztos, hogy nekünk is testhezálló lesz.

Alapvető szabály, hogy gyűjts információt a lehetséges nyelvvizsgákról, milyen előnyei-hátrányai vannak, egyáltalán milyen részfeladatokból épülnek fel, mennyi ideig tartanak, egy napon van-e az írásbeli és a szóbeli, stb. Megfelelő önismeret birtokában, egy kis tanári segítséggel gyorsan kiszűrhetők azok a vizsgák, amiket biztosan nem szeretnél választani. Ha például tudod, hogy neked nem megy a fordítás, érdemes olyan vizsgát választanod, ahol ezzel nem kell bíbelődnöd. Vigyázz, ne téveszd össze a „nem szeretem” és a „nem megy” dolgokat, mert elképzelhető, hogy nagyon ügyesen fordítasz, csak egyszerűen nem a kedvenced ez a vizsgarész. Ebben a kérdésben (is) érdemes kikérned a tanárod véleményét, hiszen ő objektívebben látja ezt a kérdést, mint te magad.

Amíg aktív vizsgáztató voltam, nagyon sokszor találkoztam olyan vizsgázóval, aki nem volt tisztában azzal, hogyan épül fel akár a szóbeli, akár az írásbeli vizsga, újak voltak neki a feladatok, és mivel ott hallotta először, hogy például egy szituációs gyakorlatban mi a feladata, könnyen előfordult, hogy félreértette azt. Ezt a hibát te semmiképp ne kövesd el, mert lehetsz bármilyen felkészült angolból, ha a vizsga hevében félreérted a feladatot és minimális pontszámot kapsz végül. Ha tehát már tudod, melyik nyelvvizsgára szeretnél menni, akkor mindenképpen célzottan készülj arra. Vedd meg vagy töltsd le a nyelvvizsga központok felkészítő könyveit, tesztjeit, nézd át, milyen feladatok várhatók, hogy a vizsgán már ne érjen meglepetés.

És végül nagyon-nagyon fontos, hogy hagyj magadnak időt, hogy alaposan fel tudj készülni a választott vizsgára, ne egy hónap alatt akard elsajátítani azt, ami az elmúlt évekből kimaradt. Kétségtelen, hogy a főiskolákon, egyetemeken működik a kampányszerű tanulás, nem a legjobb módszer ugyan, mert töredéke marad meg a megtanult anyagnak, de ha szorít az idő, nincs más választás. A nyelvtanulással kapcsolatban viszont sajnos ez a módszer nem vezet eredményre, hacsak nincs mögötted több év aktív, megfelelő szintű nyelvtanulás, rövid szünettel és csak fel kell eleveníteni a korábban tanultakat. Már csak azért sem jó ez a módszer, mert ha nyelvet tanulsz, készséget tanulsz, nem elég bemagolni X oldalt és elmenni a vizsgára, mint egy főiskolai vizsga esetében.

Fontos, hogy tisztában legyél az éppen aktuális nyelvi szinteddel és annak megfelelően határozd meg, mennyi időre van szükséged a felkészüléshez. És ha már az alapvető, fent említett dolgokkal tisztában vagy, sokkal könnyebb nem csak egy nagy célt, a sikeres nyelvvizsgát, hanem sok kis apró célt is kitűznöd, amik teljesítése önbizalmat ad, még előbbre visz és észre sem veszed, már a kezedben a bizonyítvány. 🙂

Ha segítségre, tanácsra, bátorításra van szükséged, jelentkezz ingyenes szintfelmérőre és/vagy tanácsadásra.

Share

You may also like...

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

négy × 5 =