7 tipp, hogy jobban menjen a fogalmazás

Sokak számára a nyelvvizsgák, meg úgy általában a nyelvtanulás egyik nagy mumusa az összefüggő szöveg írása. Van, aki amiatt aggódik, hogy nem lesz elég ideje befejezni a feladatot, van, aki attól fél, hogy nem jut eszébe majd semmi és, bár furcsán hangzik, olyan is akad, aki túl sokat ír, mert nehezen tudja a megadott keretbe szorítani a mondandóját.

writing photo

Íme néhány tipp, hogy egy kicsit gördülékenyebben menjen a fogalmazás.

  1. Első és legfontosabb, és talán banálisnak tűnő szabály, hogy mindig nagyon alaposan olvasd el az instrukciókat, mert ha nem szánsz rá elég időt, könnyen félreértheted a lényeget. Ha pedig nem arról írsz, ami a feladatban meg van adva, ugrottak a pontjaid, akár 0 pontosra is értékelhetik ezt a vizsgarészt, annak ellenére, hogy esetleg szép, kerek levelet vagy fogalmazást írtál. Csak éppen nem az adott témában… Figyelj tehát a részletekre, ha kell, szótárazd ki azokat a szavakat, amik a feladat megértéséhez szükségesek.
  2. Írj vázlatot! Nagyon fontos lépés ez ahhoz, hogy átlásd, hogyan szeretnéd felépíteni a szöveget. Érdemes a megadott pontokhoz néhány szavas jegyzetet írnod, hogy később, amikor már élesben írod a levelet vagy esszét, a vázlatod egyfajta mankó legyen. Ha ötletelsz egy kicsit az elején, már később nem kell azon gondolkodnod, hogy miről fogsz írni, elég csak a körítést megfogalmaznod. A másik érv, ami a vázlatírás mellett szól, hogy ha tartod magad ahhoz, amit a jegyzetelés során összegyűjtöttél, elkerülheted azt, hogy egy-egy pontról nagyon terjengősen, részletekbe menően írj. Így sokkal könnyebb úgy írnod minden pontról, hogy ne legyen aránytalanul hosszú vagy rövid valamelyik.
  3. A helyett, hogy ömlesztve írnád, tagold jól átlátható bekezdésekre a mondandódat, úgy, hogy minden egyes bekezdésben egy-egy megadott pontot fejtesz ki. Általában minden vizsgán 4-5 vázlatpontot adnak meg, amiket, ha egymás után kifejtesz, felhasználva a korábban megírt vázlatod, kerek egész fogalmazás vagy levél lesz az eredmény. Gyakori hiba szokott lenni a vizsgázók körében az, hogy vagy nem tagolják bekezdésekre a szöveget, vagy a megadott pontokat nem szisztematikusan, egymás után fejtik ki, hanem teljesen összevissza. Hiába említenek meg minden pontot, ha azok nem állnak össze kerek egésszé, nagyon sok pontot veszíthetnek az értékelésnél.
  4. Fogalmazz választékosan! Ha már elkezdted kifejteni a fent említett pontokat, figyelj a választékosságra, legyenek a tarsolyodban olyan töltelékszavak, amik kerekebbé teszik a mondandódat. Ez lehet, hogy elsőre idegennek tűnik, hiszen ahogy sokan mondják, nem használnak ilyen kifejezéseket akkor sem, ha a saját anyanyelvükön beszélnek vagy írnak. A vizsga sikerességéhez viszont erre nagy szükség van, és meglátod, hogy egy idő után nem is fog nehezedre esni, hogy elszakadj az egyszerű megfogalmazástól.
  5. Használd a vizsgaszintnek megfelelő nyelvtani szerkezeteket! Hiába írsz hibátlan nyelvhelyességű szöveget, ha nem használod azokat a nyelvtani szerkezeteket, amik az adott szinthez passzolnak. A felkészülésnél érdemes ezt is gyakorolnod, hogyan tudsz egy-egy magasabb szintű mondatot becsempészni a szövegbe, például feltételes módot, passzív szerkezetet, függő beszédet, stb.
  6. Ha végeztél a feladattal, nézd át az elejétől! Sokan ezt is elfelejtik, mert örülnek, hogy végre kész vannak, megcsinálták, viszont sokszor csak akkor veszünk észre hibákat a feladatban, ha utólag alaposan átnézzük azt. Figyelj a helyesírásra, a központozásra, egy-egy szó vagy kifejezés ismétlésére. Az írás hevében, lehet, hogy észre sem veszed, hogy mindig ugyanazt a szót használod, holott létezik több szinonímája is, amivel felcserélhető lenne. Vagy előfordul, hogy rossz helyesírással írsz le egy szót, aminek egyébként tisztában vagy a helyes alakjával. És lehet, hogy azon a néhány ponton múlik a vizsgád sikeressége, amit ezek miatt az apró hibák miatt veszítesz.
  7. Teszteld magad! Mielőtt vizsgázni mennél, csinálj meg minél több vizsgafeladatot, úgy, hogy próbálod megteremteni a vizsgakörülményeket. Asztalnál ülve, mindenféle zavaró dolgot eltéve a szemed elől próbáld meg annyi idő alatt megírni a tesztet, amennyi a vizsgán is rendelkezésedre áll. Állítsd be az órát, hogy figyelmeztessen pl 10 perccel az időkeret lejárta előtt. Ezt a legtöbb vizsgán a vizsgáztatók is megteszik, akár több alkalommal is jelzik, mennyi idő van még hátra a vizsgából.
Share

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

4 − egy =